Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Dachy i rynny  >  DOBÓR RYNIEN DO DACHU

Słowa kluczowe: dach, deszczówka, odprowadzanie wody, orynnowanie, rynny, woda, wypusty,

DrukujDachy i rynny


DOBÓR RYNIEN DO DACHU

 

Woda opadowa cieknąca z dachu może zniszczyć nawet najładniejszą i najtrwalszą elewację domu. Zapobiec może temu jedynie właściwie dobrane orynnowanie. A ponieważ jest ono także elementem architektonicznym, który powinien zdobić nasz dom, warto zastanowić się nad dopasowaniem go do wyglądu całego budynku.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie rynien?
Decydujący wpływ na efektywność odprowadzenia wody ma przekrój rynny i rur spustowych, dostosowujemy je więc do powierzchni odwadnianego dachu. Producenci rynien podają orientacyjną powierzchnię połaci dachowej, odpowiadającą poszczególnym przekrojom rynien.
Istotne znaczenie ma także lokalizacja odpływu do rur spustowych - centralnie umieszczony wpust zapewnia większą efektywność odprowadzenia niż umieszczony na końcu orynnowania.
Przy zakupie musimy również wybrać rodzaj uchwytów mocujących dostosowanych do formy zakończenia krawędzi dachowej (w postaci okapu czy gzymsu).


Uwaga! Warto zakupić dodatkowo odcinek rynny i 2 - 3 złączki, co w razie uszkodzenia fragmentu orynnowania pozwali na łatwą jego naprawę, bo producenci co pewien czas zmieniają kształt rynien i później może być problem z zakupem odpowiedniego profilu.

 

Metalowe czy z PCW?
Oprócz wyboru wielkości , kształtu i koloru musimy zdecydować czy zamontujemy rynny metalowe czy też z PCW. Choć oba materiały w przeciętnych warunkach doskonale pełnią swoją rolę, to jednak w określonych lokalizacjach domu odpowiedniejsze będą rynny metalowe, bądź z tworzywa.

 

Rynny metalowe najczęściej produkowane są z blachy stalowej lub aluminiowej pokrytej wielowarstwową powłoka lakierniczą. Niekiedy montowane są też znacznie droższe rynny z blachy miedzianej lub cynkowo-tytanowej. Metalowe orynnowanie charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury, zatem warto montować je na mocno nasłonecznionych dachach. Natomiast mniej korzystne będzie zamontowanie ich tam, gdzie blisko domu rosną drzewa. Ocierające gałązki jak i zalegające liście niszczą bowiem powłokę ochronną, o co też nietrudno, gdy będziemy usuwać nagromadzone w rynnach zanieczyszczenia.

 

Rynny z PCW charakteryzują się tym, iż barwione w masie tworzywo jest odporne na powierzchowne uszkodzenia. Jednak pod wpływem promieniowania UV kolory z czasem bledną, a pod wpływem wysokiej temperatury mogą nieznacznie się odkształcać. Doskonale natomiast nadają się na zacienione dachy, w pobliżu drzew, gdyż są bardzo odporne na długo zalegające zanieczyszczenia liśćmi, czy mchem.

 

Względy estetyczne
Przy wyborze rynien należy również wziąć pod uwagę ich kolor oraz kształt. Mogą one bowiem poważnie oszpecić nasz dom. Lepiej przemyśleć swój wybór dwa razy, szczególnie że kompleksowe orynnowanie dachu nie jest małym wydatkiem.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj