Słowa kluczowe: cegły, cokół, dom, elewacja, firma budowlana, klinkier, materiał,

DrukujŚciany i stropy


KLINKIER, KRÓL ELEWACJI

Na rynku można natknąć się na szeroką ofertę cegieł i płytek klinkierowych. Bogactwo wzorów i rozmiarów sprawia, że klinkier stał się królem elewacji.

 

Przede wszystkim wytrzymały!

Zgodnie z panującą normą, cegła wykorzystywana do elewacji musi mieć nasiąkliwość nieprzekraczającą 16%, być mrozoodporna oraz posiadać minimum 10MPa wytrzymałości na ściskanie. Cegła klinkierowa charakteryzuje się nasiąkliwością nie przekraczającą 6%. Dla porównania można dodać, że spora nasiąkliwość charakteryzuje cegłę pełną czerwoną, przez co jej wykorzystanie przy tworzeniu elewacji byłoby niezmiernie kłopotliwe. Produkt ten może być narażony na bezpośredni kontakt z takimi czynnikami jak opady atmosferyczne, oraz temperatury poniżej 0. Z takimi sytuacjami radzi sobie doskonale właśnie cegła klinkierowa,  co jest kolejnym powodem jej wysokiej popularności.

 

Wymagająca budowa
Niestety, nie wszystko może być banalnie proste. Murowanie cegły klinkierowej należy do jednego z najbardziej wymagających. Co za tym idzie, kłopotliwych. Z tego względu bardzo istotny jest wybór odpowiedniej firmy budowlanej, aby móc ze spokojną głową oczekiwać końcowego efektu.
W chwili składania zamówienia istotne jest, aby złożyć je tylko raz, bez konieczności powtórnego domawiania cegieł. Jest to ważne, gdyż cegły z ponownej dostawy mogą nieznacznie różnić się odcieniem, mimo że teoretycznie będą miały to samo oznaczenie koloru.

 

Zaprawa do klinkieru
Do tego rodzaju cegieł najlepiej jest stosować zaprawy cementowo-wapienne. Ta informacja zaprzecza ogólnie istniejącym opiniom, że do budowy elewacji klinkierowej należy używać zaprawy które nie posiadają wapna hydratyzowanego. Błędne przekonanie może wynikać z faktu, że nalot, który pojawiający się na cegle jest spowodowany właśnie przez wapno hydratyzowane. Tak naprawdę bez przeprowadzenia analizy chemicznej, takie dywagacje są jak wróżenie z fusów.

 

Co można przeoczyć?
Sposób przechowywania i "troski" nad cegłami klinkierowymi wydaje się być błahy i banalny, jednak i to w sposób łatwy zaniedbać. Chociażby przez zwykłą nieuwagę. Najważniejszą sprawą jest wystrzeganie cegieł przed wilgocią oraz zabrudzeniami w czasie budowy, gdyż zwiększa się ryzyko wystąpienia wykwitów. Należy magazynować je ofoliowane.

 

Wybór cegieł klinkierowych do elewacji jest na pewno trafny. Wykwalifikowana ekipa budowlana pozwoli uniknąć błędów, które są trudne, a często nawet niemożliwe do naprawy. Gdy o to zadbamy, pozostanie jedynie oczekiwanie końca pracy i radość z  klinkieru, który będzie służył przez lata.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj