Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Newsy rynkowe

Powrót do listy aktualnościDrukujNewsy rynkowe


EKOLOGIA SIĘ OPŁACA
dodano: 2009-11-23 12:00:00

 

Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” to program, w którym dużą wagę przywiązuje się do inwestycji korzystnie wpływających na stan środowiska. Zgodnie z tym programem 5 mld euro z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonych zostanie głównie na inwestycje infrastrukturalne przyczyniające się do poprawy stanu środowiska, a także na projekty związane z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną. Poza sektorem ochrony środowiska Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko wspiera również ekologiczne rozwiązania w takich dziedzinach jak: transport, energetyka, ochrona zdrowia, kultura, szkolnictwo wyższe.

 

Jedno z działań tego Programu zakłada dotacje dla firm, które zainwestują w produkcję maszyn i urządzeń oraz linii produkcyjnych służących do wytwarzania elementów niezbędnych do produkcji energii z odnawialnych źródeł lub biokomponentów i biopaliw. Ponieważ ok. 30-70 % ekologicznej inwestycji zostanie zwrócone przedsiębiorcy, na rynku wzrasta zapotrzebowanie na produkty takie jak: wiatraki, turbiny, baterie słoneczne itp.

 

Wsparcie udzielane będzie jako pomoc regionalna tak więc wpływ na wielkość dotacji przyznawanej przedsiębiorcy będzie miało wiele czynników, np. wielkość firmy czy miejsce realizacji inwestycji.
I tak:
- w województwie mazowieckim pomoc wyniesie ok. 30%,
- w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim – 40%,
- w pozostałych województwach – 50%
 

Dodatkowo, zasady pomocy regionalnej zapewniają, że mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na podniesienie tych pułapów o 20%., a firmy średniej wielkości o 10%.
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj