Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Newsy rynkowe

Powrót do listy aktualnościDrukujNewsy rynkowe


DOMY W TECHNOLOGII SKANDYNAWSKIEJ
DOMY W TECHNOLOGII SKANDYNAWSKIEJ WSPARCIEM DLA BUDOWNICTWA SOCJALNEGO
dodano: 2011-02-16 08:13:07

 

Bezdomność jest zjawiskiem społecznym, które dotyka wszystkie kraje na świecie. Jednak w Polsce brak jest jednoznacznych statystyk na temat liczby bezdomnych. Szacuje się, że może to być od 30 do nawet 300 tys. osób. Sytuację tę można zmienić, budując tanie lokale dla najuboższych. Tanie nie znaczy jednak gorsze, ponieważ budynki powstawać mogą w nowoczesnej technologii i w ekspresowym tempie.

 


Temat zaniedbanego budownictwa socjalnego istnieje od wielu lat. Nawet pomimo wdrożenia rządowego programu finansowego wsparcia lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych, zgłaszane przez samorządy potrzeby są wciąż niezaspokojone. Oczywiście główną przeszkodą jest tutaj kwestia finansowa, dlatego warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnym technologiom – bolączki budownictwa socjalnego można chociaż częściowo rozwiązać.


Celem rządowego programu jest stworzenie bazy lokali dla najuboższych. Mają to być zarówno mieszkania, jak i noclegownie, czy też domy dla bezdomnych o określonym, minimalnym standardzie technicznym. W tym celu Państwo służy finansowym wsparciem, zasilając budżety gmin, powiatów i organizacji pożytku publicznego. Wysokość takiego finansowego zastrzyku może sięgać nawet 40% kosztów inwestycji i, przy spełnieniu określonych przez ustawodawcę warunków, może także mieć charakter bezzwrotny. Mimo tych udogodnień lokali socjalnych ciągle brakuje.

 


Skoro samo wsparcie pieniężne nie rozwiązuje problemu, oczywiste staje się, że należy szukać środków tańszych niż te stosowane obecnie. Z pomocą przychodzą tutaj nowocześniejsze i mniej kosztowne metody.
Szczególną uwagę warto zwrócić przede wszystkim na te zastosowania, które sprawdziły się już w innych krajach, np. na budowę domów w technologii skandynawskiej. Wykorzystują one do budowy naturalne materiały, a niezwykła szybkość realizacji osiągana jest dzięki produkcji gotowych części domu w fabryce (ściany, konstrukcja dachu), a następnie odpowiednim złożeniu ich na miejscu inwestycji. Montaż takich prefabrykowanych modułów trwa zaledwie kilka dni. Na niesłabnącą popularność budownictwa modułowego na Zachodzie (także przy realizacji zamówień publicznych) składa się zestaw takich walorów, jak dużo niższe koszty inwestycji, czy wspomniany już znacznie krótszy czas oczekiwania na produkt końcowy.

 


Poza obniżeniem ceny samej inwestycji, innowacyjne technologie znajdują także odzwierciedlenie w późniejszym użytkowaniu wzniesionych obiektów. Kwestia ta jest również bardzo istotna dla budownictwa socjalnego, bo skoro jest ono przeznaczone dla najuboższych, niskie koszty utrzymania lokali nie pozostają tutaj bez znaczenia. I tak, w przypadku obiektów wybudowanych metodą skandynawską znacząco wzrasta ich energooszczędność, co, z kolei, ma zbawienny wpływ na środowisko, ale także na domowe finanse – w porównaniu z analogicznymi budynkami murowanymi, średnia wysokość opłat za ogrzewanie jest tutaj niższa nawet o 70%, a to z pewnością spotka się z zainteresowaniem i aprobatą osób, do których lokale socjalne są skierowane.

 

Okazuje się zatem, że budownictwo socjalne wcale nie musi być tak drogie, jak się zdaje. Aby nadrobić zaległości w realizacji zgłaszanego przez samorządy zapotrzebowania, warto poszukać rozwiązań alternatywnych, które znajdą odzwierciedlenie zarówno w obniżeniu kosztów samej budowy obiektów socjalnych, jak i w odpowiednio niższych kosztach późniejszego ich użytkowania.

 

Więcej o tym w artykule DOMY SKANDYNAWSKIE
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj