Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


Z CZEGO FUGI, CZYLI SPOINOWANIE PŁYTEK
dodano: 2010-08-20 11:02:06


Dobrze dobrany materiał z jakiego wykonamy spoiny zapewni podłodze odpowiednie odkształcanie, dlatego warto poświęcić temu tematowi chwilę uwagi.


Spoina, czyli po prostu fuga – to masa, która wypełnia szczeliny pomiędzy płytkami ceramicznymi. Umożliwia to odkształcanie się posadzki pod wpływem naprężeń termicznych i konstrukcyjnych oraz zabezpiecza przed zanieczyszczeniami. Wśród mas do spoinowania rozróżnia się masy do spoin najcieńszych, wąskich, szerokich. Szerokość spoiny uzależniamy od wymiarów płytki i materiału z jakiego jest zrobiona. Zasada jest taka, że im większe płytki, tym szersze powinny być spoiny. Przyjmuje się przybliżone wymiary spoin dla: mozaiki – 1 mm, średnich płytek – 3-5 mm, bardzo dużych płytek – 7-10 mm. Poza szerokością spoin, na wybór zaprawy wpływ powinny mieć również: przewidywane warunki użytkowania oraz rodzaj kleju użytego do mocowania płytek.
 

Rodzaje mas spoinujących

  • Najprostsze masy cementowe są przeznaczone do mieszania z wodą, czasem zawierają dodatki modyfikujące. Najlepiej sprawdzają się przy spoinowaniu niewielkich płytek, w miejscach nie narażonych na zabrudzenia, przeważnie na ścianach.
  • Masy uelastycznione – układa się w miejscach mocno eksploatowanych, narażonych na wahania temperatury (na zewnątrz). Można nimi spoinować na cienkie i grube spoiny. Odporne na odkształcenia. Można je stosować przy ogrzewaniu podłogowym.
  • Masy elastyczne – najczęściej wypełnia się nimi szczeliny dylatacyjne – służą do uzupełniania styków płytek z innymi elementami (w narożach, ze ścianami, przy progach).
  • Masy epoksydowe i cementowo-epoksydowe – spoiny z nich wykonane są trwałe, wytrzymałe, odporne na zawilgocenia, zabrudzenia i detergenty czy kwasy. Nadają się do stosowania na takich powierzchniach jak blaty w kuchni czy baseny.

 

Zasady spoinowania

  • Żeby móc zacząć spoinowanie masa klejąca musi być całkiem sucha. W zależności od użytej zaprawy – zwykłej czy szybkoschnącej – trzeba odczekać od paru godzin do dwóch dni.
  • Należy pamiętać, że fugi nie zamaskują błędów popełnionych przy klejeniu płytek, dlatego należy to zrobić bardzo starannie. Jeśli użyjemy za dużo zaprawy klejowej, to po jej stwardnieniu na fudze mogą się pojawić odbarwienia.
  • Przy przygotowaniu masy powinniśmy się stosować do instrukcji podanych przez producenta. Proste błędy mogą istotnie wpłynąć na barwę i właściwości masy – na przykład za duża ilość dolanej wody.
  • Spoinowanie wymaga odpowiednich warunków w otoczeniu (temperatura otoczenia 18-23oC, wilgotność 55-65%).
  • Zabrudzenia płytek usuwa się dopiero po kilku minutach za pomocą wilgotnych, twardych gąbek lub pacy z gąbką.
  • Aby masa dobrze się wiązała, należy w ciągu kilku pierwszych dni lekko zwilżać spoiny (wyłącznie czystą wodą).

 

Przy doborze koloru spoiny nie powinno być większych problemów. Paleta kolorów spoin jest bardzo różnorodna. Jeśli nie możemy się zdecydować na dany kolor, to producenci proponują nam testery, dzięki którym sprawdzimy jak kolor prezentuje się na ścianie. Jednak masy we wzorniku, tak jak w przypadku farb, różnią się o pół tonu od tych ułożonych już na ścianie czy podłodze. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, to efekt końcowy może nie przypaść nam do gustu. Przy doborze odpowiedniej barwy powinniśmy zwrócić uwagę na czynniki, które mogą powodować różnice w kolorze spoiny na naszej w ścianie od tej we wzorniku – ma na to wpływ na przykład kolor podkładu, na który będzie nakładana masa, czy rodzaj oświetlenia jakie jest w pokoju. Rzeczywisty kolor fugi jest widoczny po jej całkowitym wyschnięciu, czyli po około 2-3 dniach.
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj