Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


OCIEPLANIE ŚCIAN – METODA LEKKA MOKRA
dodano: 2011-12-16 15:47:58

Metoda lekka – mokra to najpowszechniejsza technologia ocieplania ścian w budynkach. W Polsce stosuje się ją od około dwudziestu lat, jej zaletami jest prosta technologia, szeroko dostępne materiały i spora ilość fachowców, którzy mogą podjąć się wykonawstwa.

 

 

Po co ocieplać?

Domy, których ściany zbudowano nawet z najlepszej jakości cegieł czy bloczków betonowych, nie trzymają tak dobrze ciepła, jak budynki ocieplone od zewnątrz. Przenikalność cieplna samych ścian, wykonanych z cegieł, pustaków czy betonu komórkowego, jest znacznie większa, niż przenikalność murów ocieplonych styropianem czy płytami z twardej wełny mineralnej. Przekłada się to na obniżenie zużycia energii nawet o kilkanaście procent, co daje wymierne oszczędności. Przy dzisiejszych cenach prądu, węgla czy oleju opałowego, nie można wobec takich danych przejść obojętnie. Dlatego standardem w nowych budynkach jest ocieplanie ścian.

 

 

Jak ocieplać?

Metoda lekka mokra polega, w największym skrócie, na naklejeniu styropianu o odpowiedniej grubości – najczęściej jest to od 10 do 15 centymetrów – na ścianę, położeniu cienkiej warstwy zaprawy ze specjalną siatką, a potem wykończeniu odpowiednim tynkiem. Styropian mocuje się na kleju, a dodatkowo używa się kołków rozporowych, zazwyczaj w przypadkach, jeśli podłoże jest słabe. Zanim zabierzemy się do pracy, trzeba usunąć wszelkie ubytki i nierówności w ścianach. Te prace można pominąć, kiedy ocieplamy nowy dom. Ocieplenie ścian należy wykonywać w dodatniej temperaturze, ale nie w czasie upału oraz deszczu czy silnego wiatru. Nie chodzi tylko o dłuższy czas schnięcia materiałów, ale również o odpowiednią trwałość. Ocieplenie ma służyć przez całe lata, a niekorzystne warunki atmosferyczne źle wpływają na elewację budynku i jakiekolwiek niedoróbki szybko wyjdą na jaw.

 

 

Dobrze ocieplić

Ocieplenie domu styropianem lub płytami z wełny mineralnej to niezbyt skomplikowana czynność. Niestety, nawet to proste zadanie można wykonać niefachowo. Dlatego zlecając takie prace, warto korzystać z porad fachowców i odbierać prace po każdym kolejnym etapie. Dodatkowo, specjalista od termomodernizacji budynków określi, od jakiej wysokości budynku zastosować ocieplenie – jeśli dom posiada piwnicę. Konieczne należy docieplić zewnętrzne powierzchnie otworów okiennych, oczywiście izolacja tam użyta musi mieć mniejszą grubość niż na ścianie. Dodatkowym walorem ocieplania domu może być zatuszowanie drobnych niedoróbek murarskich – nie chodzi o „prostowanie ścian”, bo tego nie osiągniemy, ale zamaskowanie małych niedociągnięć.

 

Decydując się na ocieplenie ścian, zazwyczaj kupujemy system ocieplenia – to znaczy produkty z jednej firmy, oferującej odpowiedni klej z odpowiadającym mu materiałem i tynkiem. Wykonując takie prace z ekipą fachowców, nie ma to znaczenia, ale działając samodzielnie, warto o tym pamiętać, by kiedy zabraknie materiałów, dokupić odpowiednie. Zazwyczaj również od producenta dostaniemy informację, jak długo należy odczekać przed przystąpieniem do kolejnego etapu prac. Zależy to od typu zastosowanego kleju i masy do tynkowania.
 

 

Źródło: KB Projekt


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj