Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


DOM ENERGOOSZCZĘDNY? OBOWIĄZKOWO
DOM ENERGOOSZCZĘDNY? OBOWIĄZKOWO!
dodano: 2012-10-20 12:11:08

Już w 2020 roku budowa domów o niemal zerowym zużyciu energii będzie w Polsce obowiązkowa. Takie rozporządzenie wydała Unia Europejska, a konkretnie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Jak przygotowuje się do tego nasz rynek?

 

W odpowiedzi na wymagania Unii Europejskiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zadecydował o stworzeniu programu dopłat do kredytów na zakup lub budowę domów energooszczędnych. Na dofinansowanie mogą również liczyć osoby, które kupią mieszkania w pasywnych lub energooszczędnych budynkach wielomieszkaniowych.

 

Prace nad szczegółami Programu są w toku, jednak wiadomo już, że o wsparcie finansowe będą mogły się ubiegać osoby fizyczne posiadające pozwolenie na budowę oraz prawo do dysponowania nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny, a także osoby dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz prawa własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości.

 

Program rozpoczyna się w 2013 roku i potrwa 6 lat. W tym czasie NFOŚiGW przekaże na wsparcie inwestycji energooszczędnych kwotę 300 mln zł. Wysokość dofinansowania zależeć będzie od rocznego wskaźnika jednostkowego zapotrzebowania budynku na energię użytkową, wykorzystywaną przy ogrzewaniu i wentylacji (EUco). Wskaźnik obliczany będzie na podstawie odpowiedniego rozporządzenia.

 

Wysokość dotacji dla budowy domów jednorodzinnych wyniesie:
- 30 000 zł brutto dla zapotrzebowania 40 kWh/(m2*rok);
- 50 000 zł brutto dla zapotrzebowania 15 kWh/(m2*rok) ;
Wysokość dotacji dla mieszkań w blokach wyniesie:
- 11 000 zł brutto dla zapotrzebowania 40 kWh/(m2*rok) ;
- 16 000 zł brutto dla zapotrzebowania 15 kWh/(m2*rok) – dotacja.

 

Jednorazowe dofinansowanie wypłacone będzie osobom budującym dopiero po zakończeniu inwestycji i potwierdzeniu, że osiągnięto zaprojektowane oszczędności energii. Pieniądze wypłacane będą przez banki współpracujące z Funduszem (lista banków pojawi się do końca roku).

 

Program niesie za sobą ogromne korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla użytkowników energooszczędnych budynków. Nie dość, że otrzymają oni dotację finansową do swojej inwestycji, to jeszcze później będą opłacali mniejsze rachunki za ogrzewanie. Energooszczędny standard wykonania budynku podniesie także jego wartość rynkową.

Wniosek jest tu więc prosty – już dziś szukajmy firmy budowlanej, która buduje domy energooszczędnie!
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj