Słowa kluczowe: izolacja cieplna, sandwich, ściana wielowarstwowa, styropian, szalunki,

DrukujŚciany i stropy


ŚCIANY TYPU SANDWICH

Ściany zewnętrzne domu powinny sprostać wielu wymaganiom, nie tylko pod względem użytkowym, ale i wykonawczym.

 


Oprócz wytrzymałości na obciążenia otrzymywane od innych elementów budynku, muszą również zapewniać dobrą izolacyjność cieplną i korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, chronić przed hałasem, a także umożliwiać pożądane wykończenie od strony zewnętrznej i wewnętrznej.
Wymagane cechy materiałów ściennych są w wielu przypadkach niemożliwe do uzyskania w wyrobach jednorodnych, gdyż niektóre własności wzajemnie się wykluczają. Dlatego z reguły buduje się ściany wielowarstwowe, a jedną z metod ich stawiania są technologie typu Sandwich, pozwalające na szybkie budowanie w jednym cyklu roboczym.

 

Wykonywanie ścian o wymaganych właściwościach "na gotowo" może być przeprowadzone w dwojaki sposób:
- z użyciem drobnowymiarowych elementów wielowarstwowych,
- w technologii tzw. szalunku traconego.

 


Budowa ścian z użyciem drobnowymiarowych elementów wielowarstwowych

W tej metodzie wykorzystuje się bloczki betonowe lub keramzytobetonowe z umieszczoną w środku wkładką ze styropianu. Zależnie od konfiguracji kanałów i grubości materiału izolacyjnego, elementy takie uzyskują różne własności ciepłochronne nawet do wartości współczynnika przenikania ciepła poniżej 0,16 W/m2K. Niektóre wyroby mają pogrubioną wewnętrzną warstwę nośną, dzięki czemu uzyskuje się lepsze własności akumulacji ciepła w pomieszczeniach.

 

Uwaga! Do murowania ścian z tych wyrobów należy używać wyłącznie zapraw o wysokiej ciepłochronności, aby zminimalizować wpływ spoin na obniżenie izolacyjności cieplnej całej ściany.

 


Budowa ścian z użyciem szalunków traconych
Technologia budowy ścian z użyciem szalunków traconych zapewnia jednorodność izolacji cieplnej na całej powierzchni ściany, a jednocześnie pozwala na umieszczenie w murze zbrojenia konstrukcyjnego. Funkcję szalunku traconego mogą pełnić:
- kształtki styropianowe
- lub deskowanie z płyt zrębkowo-cementowych.

 

W przypadku kształtek styropianowych szalunek pełni jednocześnie rolę ocieplenia, a warstwę konstrukcyjną tworzy się przez wypełnienie kształtek betonem. Ze względu na to, że po obu stronach ściany powierzchnie tworzy styropian, ich wykończenie (zwłaszcza od środka) wymaga pokrycia okładzinami zamiast powłok tynkarskich.

 

Wykonanie ściany z użyciem płyt zrębkowo-cementowych polega na ustawieniu szalunku łączonego kotwami dystansowymi i wstawienia do środka płyt styropianowych o założonej grubości, przylegających do płyt zewnętrznych. Po wypełnieniu betonem uzyskuje się wielowarstwową ścianę o dobrych własnościach akustycznych, termoizolacyjnych i o dużej zdolności do akumulacji ciepła. Powierzchnie szalunku można wykańczać w dowolny sposób, gdyż płyty zapewniają dobrą przyczepność dla zapraw tynkarskich.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj