Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Ściany i stropy  >  WYBÓR STROPU

Słowa kluczowe: budowa domu, konstrukcja stropu, strop,

DrukujŚciany i stropy


WYBÓR STROPU

 

Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Spośród dostępnych rodzajów stropu należy wybrać taki, który najlepiej będzie wspólgrał z wymaganiami technicznymi budynku. W podejmowaniu decyzji koniecznie powinien mieć udział specjalista.

 

Projekt

W prawidłowym projekcie stropu musi się znaleźć dokładnie opracowana dokumentacja systemu stropowego uwzględniająca wszelkie możliwe obciążenia, które strop musi przenieść oraz niezbędne rysunki: plan montażowy i szczegóły konstrukcyjne. W projekcie muszą być zamieszczone ponadto wymagania dotyczące grubości stropu i punktów jego podparcia, ale także szczegółowe informacje na temat materiałów, jakich należy użyć - na przykład klasy betonu i gatunku stali.

Wykonawca może samodzielnie zmieniać jedynie średnicę prętów na większą i klasę betonów na lepszą. W przypadku konstrukcji drewnianych można również zastosować wyższą klasę drewna. Jednak takie decyzje powinny być bardzo dobrze przemyślane. Na skutek złego doboru stropu mogą wystąpić takie zjawiska, jak pękanie tynku, słaba izolacja dźwiękowa, czy nawet zawalanie się konstrukcji, dlatego warto dodatkowo skonsultować się z architektem lub inżynierem.

 

Wybór
W gotowym projekcie domu wybór stropu jest już dokonany. Jeśli decydujemy się jednak na projekt indywidualny wyboru musimy dokonać sami. Powinniśmy się oczywiście opierać na poradach fachowców, których zatrudniamy, warto jednak orientować się w podstawowych zasadach.

Rodzaj stropu należy wybierać biorąc pod uwagę kondygnacje, które ma oddzielać i zadania, które ma spełniać. Najlepiej, żeby wyboru dokonał wykwalifikowany konstruktor.

Przy wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę, jakiej izolacyjności potrzebujemy. Jeśli wystarczy nam tłumienie dźwięków powietrznych (muzyka, rozmowy) to sprawdzą się stropy z płyt kanałowych oraz monolityczne. Jeśli wiemy, że będziemy potrzebowali stłumić dźwięki uderzeniowe, dobrze jest na takim stropie ułożyć pływającą podłogę (nie połączoną sztywno z konstrukcją stropu).

Na izolacyjność cieplną stropu należy zwrócić uwagę, gdy ma on oddzielać kondygnację ogrzewaną od nieogrzewanej. Aby uniknąć strat ciepła od chłodniej strony kondygnacji należy ułożyć ocieplenie.

Przy wyborze stropu warto także zwrócić uwagę na właściwości materiału z którego jest on wykonany. Jeśli parametry termoizolacyjne budulca są niskie, strop może w przyszłości okazać się miejscem powstawania nieszczelności - tzw. mostków termicznych, przez które szczególnie łatwo ucieka ciepło. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku stropów umieszczonych nad piwnicą lub stropodachu.

 

Wybór
Strop o dowolnej konstrukcji może mieć rozpiętość do 6 m.
Jeśli planujemy duże wnętrza (np. połączenie kuchni z jadalnią) lepiej wybrać stropy gęstożebrowe lub monolityczne. Dobrze jest też wykonać dodatkowe podparcie w postaci podciągu.

 

Obciążenie
W domach jednorodzinnych przyjmuje się dopuszczalne obciążenie ok. 1,5 kN/m2 (150 kg/m2). W przypadku stropów monolitycznych lub z płyt kanałowych obciążenie może być większe.

 

Grubość
Grubość stropu (wysokość konstrukcyjna) wynosi 12-30 cm.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj