Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Ściany i stropy  >  WZMACNIANIE STROPU

Słowa kluczowe: belki stropowe, nośność konstrukcji, odkształcenia, strop,

DrukujŚciany i stropy


WZMACNIANIE STROPU

 

Strop stanowi bardzo odpowiedzialny element konstrukcyjny budynku i wszelkie objawy wskazujące na osłabienie nośności, czy odkształcenia, powinny być sygnałem do natychmiastowego zajęcia się tym problemem.

 

Zjawiska takie występują najczęściej w starych obiektach, na skutek starzenia się materiału. Mogą się jednak pojawić i w innych budynkach w wyniku przeciążenia, niewłaściwego wykonawstwa, czy zjawisk przyrodniczych (trzęsienie ziemi, tąpnięcia).Wzmocnienia może wymagać również strop, jeśli planujemy większe obciążenie na wyższej kondygnacji np. przy adaptacji poddasza. Metoda uzyskania wymaganej nośności zależeć będzie od przyczyny powstania uszkodzeń - niekiedy wystarczy wzmocnienie stropu, a w innych przypadkach pojawia się konieczność jego wymiany.


 

Kiedy potrzebne jest wzmocnienie stropu?
Wzmocnienie stropu przeprowadzamy wtedy, gdy strop znajduje się już na granicy wytrzymałości faktycznej lub planowanej (np. wykazuje zbyt dużą strzałkę ugięcia), ale jego konstrukcja jest jeszcze w dobrym stanie. Ze względu na wykorzystywane w tym celu technologie, ich zastosowanie dotyczy głównie dwóch rodzajów stropów - drewnianego i żelbetowego.


 

Na czym polega wzmacnianie stropu?
Wzmocnienie stropu drewnianego polega na utworzeniu dodatkowej płyty nośnej usztywniającej istniejącą konstrukcję i zapewniającej bardziej równomierny rozkład obciążenia. Wzmacniającą płytę żelbetową, układaną na stropie drewnianym, wykonuje się w szalunku traconym z profilowanej blachy, mocowanej do istniejących belek. Ze starego stropu należy usunąć wszystkie warstwy podpodłogowe, a także sufitowe pozostawiając jedynie belki nośne. Grubość wylewki nie przekracza kilku centymetrów i dzięki takiemu rozwiązaniu tylko nieznacznie wzrasta ciężar własny stropu w porównaniu z poprzednią konstrukcją, gdyż ciężar wylewki rekompensuje w znacznym stopniu usunięcie starych warstw wypełnienia stropowego.
Izolację akustyczną stropu zapewnia wełna mineralna ułożona między belkami, a wykończenie spodu stropu stanowi lekka konstrukcja sufitu podwieszanego.


 

Nowa metoda wzmacniania stropu
Nową technologią wzmacniania stropów żelbetowych, podciągów, czy innych elementów konstrukcyjnych, jest mocowanie (metodą klejenia) w strefie rozciąganej taśmy, a w strefie ścinanej maty z włókna węglowej. Materiał ten charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na rozciąganie. Do zwiększenia wytrzymałości tą metoda nadają się elementy nośne, wykonane z betonu klasy co najmniej B20, po odpowiednim przygotowaniu powierzchni. Niektóre systemy pozwalają też na wzmacnianie elementów drewnianych, murowych stalowych.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj