Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Newsy rynkowe

Powrót do listy aktualnościDrukujNewsy rynkowe


CZY OPŁACA SIĘ STUDIOWAĆ BUDOWNICTWO?
dodano: 2010-03-26 11:00:00

Ostatnimi czasy szkoły budowlane średnie i wyższe przeżywają oblężenie. Zwłaszcza jak się okazało, że humaniści kończący studia z wyróżnieniem, nie mogą sobie poradzić na polskim rynku pracy. Młodzi ludzie, myśląc o swojej przyszłości, coraz częściej decydują się na trudniejsze studia ścisłe mając nadzieję, że łatwiej znajdą dobrze płatną pracę. Jednak rynek pracy jest kapryśny i zawody, na które obecnie jest bardzo duże zainteresowanie, już za dwa-trzy lata mogą stracić na popularności. Poza tym nie są to studia łatwe i bez odpowiednich predyspozycji analitycznych i ścisłych lepiej od razu dać sobie spokój. Czy zatem naprawdę tak bardzo opłaca się studiować budownictwo?

 

Grunt to dobry projekt…

 

Podstawowym błędem w wyborze tego kierunku (i ogólnie decydując się na jakiekolwiek studia) jest zła ocena własnej osoby. Uczelnie o profilu technicznym mają to do siebie, że można się na nie dostać bez większych kłopotów, ale ich ukończenie już nie jest takie proste. Jeśli składamy papiery z myślą „jak już się dostanę to jakoś to będzie” – zmarnujemy rok, albo dwa lata naszego życia na uczelni, którą i tak nie ukończymy. Trzeba być pewnym kierunku jaki się wybiera.

 

Stan surowy…

 

Decydując się na studia na kierunku budownictwo mamy szanse uzyskać tytuł magistra inżyniera. Możemy wybrać specjalizacje takie jak, np. technologie budowlane i inżynierskie, technologie i organizacja budownictwa, budownictwo komunikacyjne itp. Studia trwają pięć lat, ale żeby móc się w pełni rozwijać w zawodzie trzeba posiadać uprawnienia. Ciężko jest je uzyskać jeszcze w trakcie trwania studiów i często trzeba się o nie starać po ukończeniu nauki (to wydłuża nam czas studiów do siedmiu-ośmiu lat). Bez uprawnień będziemy mogli wykonywać tylko podstawowe prace architektoniczne, konstrukcyjne i branżowe wykonując dany projekt. Po uzyskaniu uprawnień można dodatkowo koordynować nadzór inwestorski (a co za tym idzie dostawać znacznie wyższą wypłatę). Aby otrzymać uprawnienia należy posiadać dyplom inżyniera budownictwa, odbyć dwuletnią praktykę w biurze projektów oraz roczną praktykę w budownictwie. Aby przystąpić do egzaminu, po którym uzyskamy uprawnienia, należy przedstawić komisji egzaminacyjnej dziennik praktyk z pełną dokumentacją. Dziennik jest wydawany nieodpłatnie każdemu studentowi budownictwa po ukończeniu trzeciego roku studiów, a jest do odebrania w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa.

 

Bez uprawnień nie będziemy pracować na takich warunkach na jakich powinno zależeć każdemu inżynierowi. Praktyki wydłużają nam jednak okres przygotowawczy do podjęcia właściwej pracy. Przynajmniej szkoły budowlane w naszym kraju są na wysokim poziomie, do wyboru mamy w końcu Politechnikę Gdańską, Śląską, Krakowską, AGH w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski itp. Ilość szkół nie pokazuje jednak czy warto studiować ten kierunek. A co za tym idzie, nie odpowiada nam na pytanie czy warto studiować budownictwo?

 

Solidne fundamenty…

 

Biorąc wszystkie za i przeciw jasno wynika, że budownictwo jest kierunkiem, który warto dziś studiować. Główny powód jest taki, że na rynku brakuje ludzi z takim wykształceniem. Poza tym teraz zaczynają studia osoby urodzone w okresie niżu demograficznego a to oznacza (przy obecnym zapotrzebowaniu na inżynierów), że za kilka lat tacy specjaliści będą wręcz poszukiwani. Dobrze jest robić specjalizacje w mało popularnych kierunkach, np. inżynierię materiałową, czy geodezję i kartografię. Chodzi tutaj przede wszystkim o wypełnienie nisz rynkowych, a na rynku brakuje inżynierów geodetów. Dobrze jest również łączyć specjalizacje, np. budowę drogi z inżynierią ruchu. Zwłaszcza, że szkoły widząc potrzebę urozmaicania rynku – dają taką możliwość. Zresztą inżynieria drogowa to naprawdę przyszłościowy kierunek w naszym kraju. Wszyscy sobie bowiem zdają sprawę z konieczności rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej w Polsce.

 

Kończąc studia budowlane nie trzeba od razu szukać pracy w firmach międzynarodowych i wielkich korporacjach. Z powodzeniem można założyć własną działalność gospodarczą – sprawdza się to w dużych projektach, do których często są potrzebne firmy podwykonawcze. Zwłaszcza w tym okresie kiedy organizujemy Euro 2012 i planujemy Euro kobiet w 2013.

 

Oddanie domu…

 

W ramach podsumowania trzeba zaznaczyć, że studia budowlane są bardzo trudne i długotrwałe. Szereg firm na rynku tworzy ogromną konkurencję i tylko osoby odpowiednio przygotowane, będą mogły się w nim odnaleźć. Niemniej warto wybrać te studia, gdyż ta praca daje olbrzymią satysfakcję, poza tym naprawdę duże zarobki (zwłaszcza gdy jesteśmy specjalistami). Poza tym polski rynek potrzebuje inżynierów budownictwa i wszystko na to wskazuje, że przez najbliższe lata będzie potrzebował. Dlatego odpowiedź na pytanie czy warto studiować budownictwo brzmi: TAK WARTO!
 


Komentarze (1)

Nie do końca prawdą jest, że wymyślanie nowych kierunków kształcenia alla "budownictwo materiałowe" ...

Nie do końca prawdą jest, że wymyślanie nowych kierunków kształcenia alla "budownictwo materiałowe" daje większe możliwości.. W praktyce w Budownictwie liczą się trzy specjalności, konstrukcje, drogi i mosty, reszta to tylko "bajery" uczelni, mające za zadanie przyciąganie studentów. Czy jest zapotrzebowanie na inżynierów bud. ? Nie do końca, bardzo trudno o prace obecnie, ponieważ pracodawca zawsze wymaga doświadczenia, którego po studiach nie mamy.. a nie zdobędziemy, jeżeli nie dostaniemy pracy ;-) i koło się zamyka.

Komentarz z dnia 7.11.2010 r. zamieszczony przez BMW.

odpowiedz

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj