Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Newsy rynkowe

Powrót do listy aktualnościDrukujNewsy rynkowe


ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W BUDOWNICTWIE
HALA SPORTOWA, KTÓREJ PRAWIE NIE TRZEBA OGRZEWAĆ
dodano: 2011-02-24 10:00:42

 

Komfort, niskie koszty utrzymania i ochrona klimatu – to najważniejsze cechy budownictwa pasywnego. Pierwszą polską halę sportową w tym standardzie oddano do użytku w Słomnikach pod Krakowem.

 


Obiekt ten to tylko jeden z przykładów budynków użyteczności publicznej, których projekty są dostępne w ogólnopolskiej kampanii społecznej „Innowacyjna Polska 2010-2020”.

Organizatorami kampanii są:
• Polski Instytut Budownictwa Pasywnego,
• Narodowa Agencja Poszanowania Energii,
• Architektura Pasywna,
• oraz największy polski producent izolacji styropianowych dla budownictwa.

 

Głównym celem kampanii jest popularyzacja energooszczędnych rozwiązań architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej oraz zachęcenie decydentów do ich realizacji. Akcją objęte są wszystkie 379 powiaty i 2749 gmin.


Hala rekreacyjno–sportowa w Słomnikach ma główną arenę o wymiarach 40m x 20m, na której można grać w piłkę ręczną, piłkę nożną halową, koszykówkę lub tenis ziemny. Wnętrze hali pozwala na organizowanie poza imprezami sportowymi także spotkań politycznych, prelekcji, prezentacji, czy też innych imprez publicznych potrzebnych lokalnej społeczności. Arenę można podzielić kurtynami, co pozwala na uzyskanie dwóch lub trzech mniejszych boisk. Dodatkowe wyposażenie stanowi ścianka wspinaczkowa o powierzchni ok. 175 m2.
W obiekcie przewidziano ponadto powierzchnię wielofunkcyjną z przeznaczeniem na rehabilitację, siłownię i zajęcia fitness. W obrębie hali zaprojektowano 4 zespoły szatniowe oraz zaplecze sanitarne.
Widownia została zaprojektowana dla około 280 osób, w tym 192 miejsca siedzące, około 50 miejsc stojących na antresoli oraz 32 miejsca dla zawodników. Wprowadzone zostały także ułatwienia dostępu dla osób niepełnosprawnych.
Do ogrzewania hali sportowej wystarczy tylko 15 kWh/m² rocznie - o 90% mniej niż w przeciętnym obiekcie tego typu. Oszczędności na ogrzewaniu w porównaniu z halami starego typu to ponad 100 tysięcy złotych rocznie.


Energooszczędność obiektowi gwarantują:

• otwarcie budynku na południe, tak aby zapewnić maksymalne doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym,
• system wentylacji z odzyskiem ciepła, m.in. rekuperatorem o sprawności ponad 85%,
• ogrzewanie podłogowe,
• energooszczędne okna (U=0,8 W/m²K) z systemem rolet zewnętrznych i wewnętrznych,
• ocieplenie ścian grubą (30 cm) warstwą styropianu (Termo Organika Platinum Plus),
• ocieplenie dachu oraz podłogi - warstwą styropianu grubości 25 cm.

 

Dyrektywy Unii Europejskiej, dotyczące budownictwa, zobowiązują wszystkie kraje członkowskie do budowy domów od 2020 r. wyłącznie w standardzie zero energetycznym. Budownictwo pasywne jest jedną z dróg do realizacji budynku zero energetycznego bez ponoszenia nadmiernych kosztów.
 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj