Jesteś w sekcji:   Strona główna  > 

Aktualności

 >  Najciekawsze artykuły

Powrót do listy aktualnościDrukujNajciekawsze artykuły


CEGŁA – PONADCZASOWY MATERIAŁ BUDOWLANY
dodano: 2011-12-21 15:27:42

 

Cegła to prostopadłościenny materiał budowlany, o proporcjach 1:2:4. Najszersza część cegły to podstawa, dłuższy bok to wozówka, krótszy specjaliści określają mianem główki. Cegła stosowana jest w budownictwie do budowania ścian, murów, filarów czy fundamentów. Co jeszcze warto wiedzieć o tym materiale budowlanym?

 


Historia cegły
Według źródeł historycznych, cegły używano od VI wieku przed naszą erą. Wytwarzano ją wtedy z mieszaniny mułu i gliny, formując surowiec w odpowiednie bloczki w drewnianych formach i susząc na słońcu. Ten proces trwał miesiącami, ale tak wytworzone cegły były świetnym materiałem na mury greckich świątyń czy domy rzymskich senatorów. W VI wieku przed naszą erą rozpoczęła się właśnie urbanizacja Rzymu, a w Grecji żyli dramaturg Ajschylos i filozof Heraklit. Śmiało można powiedzieć, że cegła jako budulec istnieje od początku cywilizowanego świata. Od początku wiadomo także było, że ceglane budowle będą trwałe, dlatego wytwórcy umieszczali na cegłach swoje znaki. Ta tradycja zachowała się aż do współczesności. Od IV wieku p. n. e. cegłę zaczęto wypalać w ogniu, znacznie skrócił się wtedy proces jej wytwarzania. W XIX wieku opracowano technologię wytwarzania cegieł wapienno – piaskowych, do produkcji których, zamiast gliny, używano piasku kwarcowego, zmieszanego w odpowiednich proporcjach z wapnem palonym.


Rodzaje cegły
W zależności od zastosowania, produkuje się cegły pełne, kratówki, dziurawki oraz cegły modularne. Te pierwsze to tradycyjne bloczki o odpowiednich proporcjach, bez żadnych otworów. Cegły pełne stosowane są do budowy murów, podmurówek, piwnic czy kominów – wszędzie tam, gdzie potrzebny jest solidny materiał, odporny na ściskanie i znoszący duże obciążenia. Cegła dziurawka ma otwory – okrągłe, prostokątne lub owalne – biegnące wzdłuż główki. Cegła kratówka to bloczek o nieco innych proporcjach – jakby dwie tradycyjne cegły, sklejone ze sobą. Cegły modularne dostosowane są wymiarami do modułu budowlanego, stosowanego do określenia wymiarów materiałów budowlanych. W Polsce moduł ten wynosi 10 centymetrów, a stworzono go, by ujednolicić systemy budowlane. Cegła klinkierowa wygląda bardziej ozdobnie niż zwykła i stosowana jest do murowania ścian czy kominów.


Cegła a inne materiały budowlane

Produkcja cegły nie jest tania, dlatego materiał ten przegrywa czasem z betonem czy bloczkami z betonu komórkowego. Jednocześnie ceglany mur ma charakterystyczny i ponadczasowy wygląd, co przekonuje wielu klientów do zakupu właśnie tego materiału budowlanego. Żeby zbudować niewielki dom o powierzchni nieco ponad stu metrów kwadratowych trzeba zużyć kilku tysięcy cegieł i to przy założeniu, że fundamenty wylewamy z betonu.

 


Źródło: KB Projekt

 


Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj